Nepodceňujte léčivou sílu medu

V poslední době už o medu tolik neslýcháme, jako bychom zapomněli na jeho nejen sladkou chuť, ale také léčivou sílu, když nám maminky v dětství vařily čaj s citrónem a medem, dobře věděly proč, med však nemá léčivé účinky jen při nachlazení, má jich mnohem víc, dá se říci, že med je přírodní všelék.
včelí med a skořice
Jak se vlastně med získává? U nás jsou známé dva druhy medu – med luční a med lesní, med lesní není tolik využívaný, spíš si kupujeme med luční. V první řadě, pokud chceme od medu očekávat také léčivé účinky, ne ho používat jen jako sladidlo, je nutné kupovat ho přímo od včelaře, ne v obchodě.
Med luční– jeho hlavní přísadou je nektar z rostlin, ten spolu s pylem sbírají včely a přinášejí ho do úlu, následně do něj přidávají svoje vlastní enzymy, a potom ho ukládají do plástů. Je to vlastně jejich zásoba na zimu.
Med lesní – to je med z medovice, kterou vytváří hmyz (např. mšice) ze sladkých šťáv rostlin. Tyto šťávy bohaté na cukry přeměňují ve svém zažívacím ústrojí a nevyužité množství vylučují ve formě sladkého lepkavého roztoku na listy a jehličí. Včely medovici také sbírají a přetvářejí jí právě na lesní med.
Včelař nejdřív musí odebrat z úlů plásty a následně zpracovat med, samozřejmě za dodržení daných hygienických pravidel, potom už se může dostat k nám.
nádobky medu
A v čem je nám med tolik prospěšný?
–        pomáhá při nespavosti (doporučuje se vypít večer teplé mléko s medem), nervovém vypětí, stresu, depresích a migrénách nervového původu, uklidňuje a zlepšuje náladu
–        je účinný jako podpůrný prostředek při rekonvalescenci po nemocech, operativních zákrocích či při jiném výrazném vypětí organismu
–        urychluje léčení žaludečních vředů, zlepšuje trávení
–        působí jako prevence některých druhů rakoviny (např. rakoviny tlustého střeva)
–        často je nazýván také afrodiziakem
–        detoxikuje tělo, pomáhá například při kocovině
–        léčí záněty žlučníku a regeneruje naše játra
–        upravuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje a čistí cévy a posiluje srdce
–        regeneruje také pokožku celého těla, popraskané rty, léčí drobné popáleniny, proleženiny apod.
–        také se mu říká přírodní „antibiotikum“, protože má velkou schopnost ničit bakterie.