Vzdělání

1) Určete si svůj cíl

Pro úspěch je třeba vědět, čeho chcete dosáhnout. Ať jsou to veliké věci, nebo jenom základy subjektu Vašeho studia, nenastavujte svou laťku příliš vysoko. Učte se novým věcem po menších částech, protože byste mohli být velice brzo zklamáni a odrazeni.

lampička u hodin

2) Nenechte, aby Vás neúspěch odradil

Každý děláme chyby a je dobré umět si je přiznat, avšak všeho s mírou. Platí to ve všech případech – od jazyků až po hudbu a vše mezi tím. Místo házení flinty do žita se raději poučte ze svých chyb a zkuste to znovu. Úspěch čeká na ty, kteří o něj stojí a hodlají vynaložit všechny své síly.

 

3) Vyhledejte profesionála

Pokud vyloženě nejste introvertní typ, který se raději učí sám (což je naprosto v pořádku), vyhledejte učitele, který Vám pomůže minimálně odrazit se ode dna.

Nebojte se být samostatní až začnete mít alespoň základní přehled.

sovičky na hrníčku

4) Dělejte si poznámky

Je nutné si látku opakovat – a to lze pouze pokud máte přehledné a výstižné zápisky! Určete si jeden sešit, nejlépe s tvrdými deskami (pouze preference) do kterého si budete zapisovat:

                                        – nové poznatky

                                        – Vaše časté chyby (pro jejich vyvarování)

                                        – pro Vás zatím těžko zapamatovatelné věci

5) Vytvořte si příjemné prostředí

Ukliďte si místnost, ve které se hodláte vzdělávat. Zapalte si uklidňující svíčku a vypněte si mobilní telefon (potencionální rozptýlení, stejně jako televize aj.!). Dejte si kávu, ale pozor, nepřežeňte to! Nahraďte ji raději vodou, nebo vodou s citrónem. Pokojové květiny též zpříjemňují atmosféru a pomáhají se soustředit.

 

6) Nezapomeňte odpočívat

Studium dokáže být velmi vyčerpávající a pokud budete unavení, stejně toho moc nesvedete. Jestliže se vzděláváte příliš intenzivně, přestáváte se postupně soustředit na to co děláte. Nemá to žádnou efektivnost, dejte si raději pauzu. Odpočinek můžete brát jakkoliv, běžte si zdřímnout, přečtěte si oblíbenou knihu, jděte se projít, najíst se…cokoliv na co se budete cítit. Přepracovanost je nebezpečná! Rozhodně kvůli studiu neomezujte spánek!

 

 

Doufám, že Vám některá z mých rad pomůže a přeji Vám mnoho zdaru!