Temná minulost cirkusů

V minulosti lidstva byly doby, kdy většina společnosti pohlížela na tělesně postižené lidi jako na exoty a zrůdy. Zhruba od šestnáctého století byly velmi v oblibě takzvané freak shows, kde vystupovali lidé s nejrůznějšími vrozenými vadami a fyzickými deformacemi pro zábavu druhých lidí. Tato podivná zábava lákala hlavně sociálně slabé vrstvy obyvatelstva. Během devatenáctého století se pak freakshow těší velké popularitě a stává se poměrně výnosným byznysem.
cirkusový stan

Tom Norman

Velkou oblibu si získala zejména v Anglii a ve Spojených Státech Amerických. Jeden z nejznámějších podnikavců v tomto podivném podniku byl jistý Angličan jménem Tom Norman. Ve svých show předváděl poměrně velké množství lidí, kteří byli fyzicky abnormální, a s nimi potom cestoval hlavně po venkovech země. Největší pozornost lidí vyvolával jistý muž, který se jmenoval Joseph Merrick. Norman jej předváděl ve své show jako sloního muže. Merrick ale kromě zvědavosti lidí začal vzbuzovat také soucit a lítost. Freak shows se později stále častěji stávaly terčem kritiky a vyvolávaly veřejné pobouření.  Postupem času společnost lidí měnila přístup k handicapovaným lidem, a s tím byly spojeny i změny zákonů a zákazy takovýchto show.

Bratři Lazar a Joannes Baptista Colloredo

Mezi nejznámějšími hendikepovanými lidmi, kteří ve zcela prvních freak show vystupovali, byli bratři, dvojčata jménem Lazara Joannes Baptista Colloredo, kteří se narodili v Janově v Itálii. Ve své době byli vystavováni u dvora Karla I. Zatímco Lazar byl zcela zdravý a hezký, jeho parazitující bratr byl viděn jen jako končetiny visící Lazarovi z hrudi. Když Lazar nebyl zrovna vystavován, zakrýval svého bratra pláštěm, aby se vyhnul zbytečné pozornosti.
kreslený cirkus

Matthias Buchinger

Tito postižení lidé byli často vystavováni v tavernách a na tržištích pro pobavení lidí, kdy tito hendikepovaní lidé předváděli mimo jiné i akrobatická představení. V osmnáctém století byl například v Anglii a také Irsku velmi populární Matthias Buchinger, který se narodil bez nohou a ramen. I přes své tělesné postižení dokázal předvádět rozličná kouzelnická a hudební čísla.