Na tuto „naivní“ otázku by nepochybně dokázala odpovědět většina z vás, ale o některých záležitostech ohledně této technologie možná nevíte.
Fotovoltaika pracuje i v zimě a tehdy, je-li slunce pod mrakem – zatímco solární panely pro přímý ohřev vody, např. u zahradního bazénu, vodu ohřívají pouze ve chvíli, kdy na panel dopadají sluneční paprsky, u fotovoltaiky je to jinak. Ta je v pracovním režimu neustále, kdy je slunce nad obzorem. Liší se to pouze výkonem a ten je samozřejmě nejvyšší koncem června za jasného slunečného počasí, a nejnižší v období zimního slunovratu v době, kdy je zcela zataženo.
Fotovoltaika může ohřívat i vodu – že fotovoltaika dovede vyrábět elektrický proud, je jasné, ale že dokáže ohřívat i vodu, a to mnohem efektivněji, než přímé solární kolektory, každý vědět nemusí. Hodí se to například pro bojlery či pro přitápění a tímto způsobem lze ohřívat i vodu v bazénu či vířivce.
Fotovoltaika na balkoně – fotovoltaické panely lze občas zahlédnout i na balkonech či lodžiích bytových domů, například namontované na zábradlí. Pokud to povolí ostatní vlastníci bytových jednotek na domovní schůzi, proč ne? Otázkou pak jen zůstává efektivita tohoto zařízení, v souvislosti s propočtem návratnosti investice a nároky na údržbu.
Solární panely lze postavit i na mobilní dům – mobilní domy rozlišujeme na sezónní a celoročně obyvatelné. Chcete-li nechat nainstalovat fotovoltaiku nebo solární panely v Brně i kdekoli jinde pro přímý ohřev vody na střechu mobilního domu, musíte znát její statickou nosnost a započítat do ní i (teoreticky) možnou vrstvu napadaného těžkého sněhu. Většinou je však nosnost střechy značná, zejména u zateplených dřevostaveb, takže můžete mít tyto technologie i zde. Ovšem v zásadě není problém umístit panely i kamkoli jinam, pokud se obáváte nějakých potíží např. se střešní krytinou, okapy apod. Lze je mít položené přímo na trávníku na speciálních nosičích, anebo na střeše garáže, přístřešku, kůlny, dřevníku, pergoly či altánu.