Nákupy

Na kolik vás doopravdy vyjde bazén?

Když se rozhodujeme jaký koupit bazén cena hraje roli. Mnohdy se na to však díváme špatně, a buďto si neuvědomujeme cenu celkovou, tedy i s příslušenstvím, nebo šetříme na něčem, co má pak kratší životnost, a stejně později musíme utratit více. Ke kterému bazénu tedy budeme potřebovat jaké příslušenství, a co se ve výsledku vyplatí?

Bazén nafukovací

Vezměme si běžný nafukovací bazén, do kterého se vejde jak dítě, tak i dospělý, který si zde alespoň posedí, tedy o rozměrech 2x2m při výšce cc 70cm. Takový bazén se dá pořídit už za 628Kč, nejsou k němu potřeba schůdky, a většina lidí k levnému bazénu koupí i levnou filtraci, tedy kartušovou, za nějakých 800Kč, a plachtu pod bazén za cca 800Kč. Chemii započítávat nebudeme, jelikož ta se kupuje dle četnosti užívání. Takový nafukovací bazén vychází tedy se vším všudy na cca 2228Kč, a vzhledem k materiálu je jeho životnost průměrně jednu sezónu.

nafukovací bazén

Bazén s konstrukcí

Co se bazénu s konstrukcí, tedy nadzemního bazénu týče, klasický bazén o průměru 3 metry a výšce 91cm vychází okolo 4 000Kč. K tomuto bazénu už budete potřebovat schůdky, které vychází asi tak na 2000Kč, dále pak pískovou filtraci, za kterou utratíte asi tak 5000Kč, solární plachtu za cca 800Kč, a krycí plachtu za 500Kč. Samozřejmě pořád potřebujete plachtu pod bazén za 800Kč. Výhodou tohoto bazénu je, že už vydrží v průměru okolo 7 let, avšak musíte jej každou sezónu skládat, rozkládat, a také schovávat. Pokud chcete mít vodu v bazénu teplou, je dobré pořídit alespoň solární ohřívač vody, který vychází na cca 3600Kč. Dohromady tedy cca 16700Kč.

žena v bazénu

Zapuštěný bazén

Co se zapuštěných bazénů týče, jsou pochopitelně dražší, a náročnější na údržbu. Lze však říct, že se vyplatí, jelikož v nich máte více prostoru, nemusíte je každou sezónu schovávat, a obvykle vydrží okolo 30 let (samozřejmě i déle). Nemluvě o tom, že vypadá mnohem lépe. Pokud si sami odvedete výkopové práce, neutratíte za ně nic. Bazén si můžete koupit snadno jako set, tedy se vším potřebným, a to za cca 90 000Kč u bazénu o rozměrech 5x3m s hloubkou 1,2m. Pokud dáte přednost ohřevu vody tepelným čerpadlem, připlatíte si asi 20 000Kč, avšak ušetříte za energie.

Když si tedy rozpočítáte investice do bazénu v poměru s životností, na rok vás to vyjde u nafukovacího bazénu 2228Kč, u nadzemního bazénu na 2385Kč, a u bazénu zapuštěného 3 000Kč. Lze však počítat s tím, že nafukovací vám praskne uprostřed sezóny, a budete potřebovat nový. Bazén s konstrukcí pak může vydržet méně, ale i delší dobu, a jedinou jistotou tedy je bazén zapuštěný, který si můžete při správné údržbě užívat až do důchodu.

You may also like...