Internet

Nástrahy internetu. Víte, co dělá Vaše dítě?

Teenageři jsou velmi vynalézaví, rychle se učí a občas žasneme nad tím, jak jsou rozumní. Ne vždy ale dokáží správně vyhodnotit rizika, která plynou z jejich chování na internetu. Ve vteřině se jejich život změní ve dva protipóly – skutečný a na ten virtuální.
malý kluk s tabletem
Kyberšikana, sexting a kybergrooming. Termíny, které byste měli znát.
V roce 2017 zveřejnila společnost Public Health England průzkum, kdy téměř 18% dotazovaných teenagerů uvedlo, že se stali oběťmi kyberšikany. Společnost oslovila 5,335 respondentů ve věku 11-15 let. Výsledky průzkumu uvádějí, že intenzita se s rostoucím věkem zvyšuje a oběťmi jsou 2x častěji dívky než chlapci.
Problematika kybernetické šikany, kdy útoky neprobíhají takzvaně „face to face,“ přičemž agresor využívá anonymity, kterou mu internetový svět nabízí, je mezi veřejností poměrně známá. Její formy mohou být různé. Od vulgárních nadávek, krádeže identity až po nebezpečné vydírání.
Slyšeli jste ale někdy pojem sexting nebo kybergrooming? Máte představu, co se pod těmito termíny skrývá?
Sexting
Jak už název napovídá, mluvíme o situaci, kdy je součástí on-line komunikace sexuální obsah. Ve většině případů se jedná o zprávy se sexuálním podtextem nebo intimními fotografiemi. Fotografie mladistvých slouží především pro osobní potřebu agresorů. Nelze však vyloučit, že jejich citlivý obsah nebude zneužíván i dalšími osobami.
chlapec s notebookem
Kybergrooming
Zde už útočníkovi nestačí pouhé fotografie. Záměr je jasný – přemluvit oběť k osobnímu setkání. Zásadní je navázat s mladistvým vztah a získat si jeho důvěru. Celý proces je dlouhodobějšího charakteru a není potřeba zdůrazňovat, že pokud k vzájemnému setkání dojde, nekončí dobře. 
 
Pomoci může správný software
Dnešní generace se setkává s digitálními technologiemi již od útlého věku, a pokud je dítě v tomto směru znalejší než jeho rodiče, vždy si najde cestu, jak vámi zavedená bezpečnostní opatření obejít.
Trh nabízí velkou škálu programů, které po instalaci do zařízení umožňují rodičům získat přehled o tom, jak se jejich dítě na internetu chová. Nejedná se pouze o počítače nebo notebooky, vhodný je i do smartphonů a tabletů.
Pomocí softwaru je možné odfiltrovat nevhodný obsah, monitorovat spuštěné programy a aplikace případně omezení vybraných funkcí. To znamená, že pokud nebudete chtít, aby Vaše ratolest trávila na sociálních sítích déle než hodinu denně, po uplynutí tohoto času již nebude mít k síti přístup.
 
Nezapomínejme, že nejúčinnější způsob, jak se bránit potencionálnímu nebezpečí je prevence. Tato témata by v rodinách neměla zůstávat tabu. Proto mluvme s dětmi otevřeně o možných rizicích a jak předejít nepříjemné zkušenosti. 

You may also like...