Zábava

Česko-ruská a rusko-česká jazyková nedorozumění

Mezi různými jazyky se vyskytují slova, která na první pohled znějí stejně. Jedná se o mezijazyková homonyma (jinak též zrádná slova nebo mezijazyková paronyma), slova, která ve dvou jazycích zní stejně nebo velmi podobně, význam mají však jiný. A protože mají český a ruský jazyk stejný základ, najde se jich mezi nimi poměrně mnoho. Podívejme se na některé vtipné příklady a možná nedorozumění, která z nich mohou plynout.
ulice Karlových Varů
вкусный мебель (vkusnyj mebel') – pokud někomu budete chtít pochválit doma nábytek, rozhodně ne takto! Mohl by si o vás pomyslet, že jste červotoč. Вкусный totiž znamená dobrý/chutný, kdežto vkusný se řekne изящный (izjaščnyj).
мой муж водник (moj muž vodnik) – Známá vám právě oznámila, že její muž je vodník? Nikoliv, nejedná se o hrdinku z Kytice. Pracuje ve vodní dopravě.
ты воняешь (ty vonjaješ) – Asi jedna z nejhorších věcí, která můžete říct holce na rande. Právě jste jí totiž řekl, že smrdí. Naopak vonět se řekne пахнуть (pachnuť). Paradoxní, že?
у тебя красное лицо (u tebja krasnoje lico) – Ani na toto dívku nesvedete. Jen málo žen totiž potěší poznámka, že mají červený obličej. Krásný se správně řekne красивий (krasivyj).
ilustrace nedorozumění
забыл Маруськy в машине (zabyl Marušku v mašině) – Pokud vám čerstvý tatínek Marušky oznámí něco takového a opustí místnost není nutné hned co nejrychleji utíkat a volat policii. Ano, není nejlepší vizitkou, že svou ratolest zapomněl v autě, ale rozhodně to neznamená, že ji zabil ve vlaku.
красивий крестьянский церковь – Pokud takto pochválíte malý vesnický kostelík, asi se nic nestane. Odkázat takto na nějakou monumentální stavbu už je jiná. Označit katedrálu jako rolnickou může působit trochu trapně. Křesťanský se řekne христианский.
Мы cпросим этот человек за советом (my sprosim etot čelověk za sovětom) – Jdete po městě a kocháte se památkami. Čas uteče rychle a vy potřebujete rychle na nádraží. Váš společník cestu také nezná a prohlásí toto. Vy se na něj oboříte, že chce toho milého pána zprasit za to, že je sovět. Přitom jej chtěl jen nevinně požádat o radu. Nic nemusí být takové, jak se na první pohled zdá!

You may also like...