Kultura

Jak dnes na klasiku?

Ve škole jsme se učili vyjmenovat stovky literárních děl, o kterých nám učitelé vyprávěli, že jejich hodnota přetrvala roky, a tak si právem zaslouží být na našich poličkách a nočních stolcích i v dnešních časech. Narazili jste ale na to, že se vám hutné literární skvosty opravdu špatně čtou? Že přes balast popisných pasáží dlouze a marně čekáte na akci a samotný příběh hlavních hrdinů? Pokud chcete zásadní literární díla znát a užít si jejich nesmrtelné myšlenky, máme pro vás několik tipů, jak si k nim najít cestu i bez nutného prokousávání tlustou bichlí. K maturitě obzvlášť doporučeno!

 

Poslech audioknih

 

Zkuste audioknihy! Fenomén audioknih se v éře chytrých telefonů rozšířil jako lavina. Můžete poslouchat při cestách v MHD, při nákupu v supermarketu, při vaření či úklidu, při venčení psa či běhání. Činnost, kterou byste vykonávali tak jako tak, proměníte na vzdělávací čas. Knihy ve formě audia navíc nejsou namluvené slovo od slova jako v papírové podobě. Texty prochází úpravami, aby byl pro posluchače lépe srozumitelný, takže se nebojte, že by vás autorova sáhodlouhá souvětí vyčerpala po pěti minutách.

 

Zhlédněte filmové či divadelní adaptace. Ano, přetavit osmi set stránkový román do hodiny a půl nelze bez vypuštění mnohých scén z knihy. Ale postavy, pointa a hlavní myšlenky se k vám dostanou. A třeba bude zrovna povedená filmová adaptace vaším proč si přečíst originál se vším všudy. Navíc klasické náměty se natáčejí pořád, takže máte k jedné knize šanci vidět i desítky adaptací. A tam už je možné z knihy převzít opravdu hodně.

Produkce britské televize BBC nabízí stovky adaptací historických děl ve velmi kvalitním provedení.

 

Baletní představení

 

A co třeba muzikály? Pokud milujete divadlo a hudbu k němu, nenechte si ujít nastudovaná klasická díla. Díky chytlavým melodiím každý příběh prožijete mnohem emociálněji než při čtení samotné knihy.

Naše tipy nemají originály knih úplně zatratit – naopak vás k nim přivést. Jen víme, že v dnešní době plné informací není v lidských silách přečíst ani zlomek hodnotných děl, a proto se rozhodujeme zodpovědněji, čemu věnujeme svůj čas. 

You may also like...