Elektro

Z čeho se skládá počítač?

V počítači nalezneme několik komponent. Zde si o každé z nich něco málo řekneme.

Základní deska: Jedná se o jakousi kostru celého počítače. Propojuje jednotlivé komponenty ve funkční celek. Nalezneme na ní spousty vstupních portů. Na základní desce se také nalézá čip BIOS. To je velmi důležitá součástka, která po spuštění zařízení zkontroluje periferie a vůbec všechny hardwarové součásti a poté předává velení operačnímu systému. BIOS je neustále aktivní, a to i po vypojení počítače ze sítě, díky baterii CMOS, kterou také nalezneme na základní desce.
oprava pc

Procesor: Ten je mozkem celého počítače. Provádí všechny důležité výpočetní operace pro jeho chod. Vkládá se do patice na základní desce. Následně je potřeba jej zajistit na svém místě a opatřit chladičem. Chladič je velmi důležitý, procesor totiž při svém chodu generuje vysokou míru tepla, které je třeba odvádět, aby pak lépe fungoval.
servis počítače

RAM paměti: Častěji bývají nazývané jako „ramky“. Jedná se o paměti, které dočasně využívá procesor. Něco jako naše krátkodobá paměť pro zpracování aktuálního dění. Nejčastěji se prodávají po dvojicích, mohou mít své vlastní chladiče a zapojují se do slotů na základní desce.

Zdroj: Zdroj je napájecí jednotka celého počítače, všech jeho komponent. Každá ze součástek požaduje jiné napětí, to přichází právě ze zdroje, který jej převede z běžného proudu z elektrické sítě.

Pevné disky: Disky jsou místem, kde se ukládají naše data (obrázky, zvuk, text a tak dále), mimoto je na disku uložen také náš operační systém (Windows, Linux, …). Běžně dostupné jsou dva typy disků. HDD, na který se ukládají data pomocí magnetického zápisu. Jsou ale pomalejší a náchylnější na mechanické poškození. Druhý typ disků je SSD, sem se data ukládají elektronicky, je rychlejší a menší než HDD, není ani moc náchylný na fyzické poškození. Data na něm ale jde přepsat pouze v omezeném počtu, poté se stane nepoužitelným. Oba dva typy se propojují se základní deskou, v dnešní době nejčastěji kabelem SATA.

A to je vše, co vám stačí k tomu, aby váš počítač reálně fungoval. Není ale od věci pořídit k němu další doplňky, jako grafickou, síťovou a zvukovou kartu, další chladiče, stavový displej, CD/DVD mechaniku a spousty dalšího.

3/5 - (1 vote)

You may also like...